A sajátként megjelölt írásaimról általában: - A jó írás, csak a törekvésünk elérendő céljából érkező "beengedett üzenet". A valóságot illúzióként eltakaró, nem létező ajtó nyitogatása - kizárólag ennyiben saját munka. Sajátnak is csak e folyamat közben létrehozott egyedi ok-okozati minta mutatja. A "beengedett" valóság, ami ilyenkor megmutatkozik (és amit én régen "elveszett történetként" kezdtem el keresni), valójában sosem tűnt el, változatlan és örök, és semmiképpen sem a tévesen érzékelt én produktuma. Ezért van az, hogy az igazi alkotással soha nem tud pontosan elszámolni a szerző, és a későbbiekben sokszor maga is újat tanulhat belőle.

"I. - A legfontosabb gondolatok" és a "II. - Gondolatok - összegzés" című fejezetek a "saját" írásaim, amiket aztán a következő fejezetben "Mahájána buddhizmus, út a dzogcsen felismerésig" címmel előszóval, hivatkozásokkal és irodalomjegyzékkel ellátva, letölthető kötetbe szerkesztettem. Ez leegyszerűsítve nem más, mint az első három fejezet ("BUDDHA BESZÉDEI", Nágárdzsuna: Drágakőfűzér", Fehér Judit: A buddhista középút filozófiája") bennem kialakult szintézise. A "I. - A legfontosabb gondolatok" fejezet a 90-es évek vége felé íródott, és már minden érdemi felismerést tartalmaz. Az utolsó "Minden egy" bekezdése, a "nincs különbözőség/kettősség" elvének kimondásával, eljutott a dzogcsen felismerésig, annak lényegét fogalmazza meg. Abban az időben a dzogcsenről még csak nem is hallottam. - A dzogcsen felismerés maga a mahájána buddhizmus, annak eszenciája, a belőle fakadó egyetlen lehetséges következtetés. A "II.- Gondolatok - összegzés" fejezet, nagyjából húsz évvel ezt követően, 2020 -ban íródott, az időközben bennem felmerülő kérdések válaszaként és az eredendő felismerés elképzelésének további magyarázatára.

A valóság önmagát szemléli című 2023-ban született rövid írás, szintén "saját" munka és a "Mahájána buddhizmus, út a dzogcsen felismerésig" című kötetben leírt gondolatok további szintézise. A végső szintézis. - A közösségi médiában, elsősorban Agócs Tamás "Határtalanul" című oldalának egyes bejegyzéseihez fűzött kommentjeim képezik az alapját.

Nágárdzsuna: Drágakőfüzér. A szöveg forrása Fehér Judit - Nágárdzsuna a mahájána buddhizmus mestere címû könyve. Farkas Lőrinc Imre Könyvkiadó 1997.

Ezzel egyben szeretném felhívni mindenki figyelmét erre a kötetre, ami tartalmazza még A középút alapverseinek több fejezetét is, az eredeti szövegekkel tükör fordításban, Fehér Judit tollából értékes kommentárjaival és lábjegyzeteivel.

A "Drágakõfüzér" - nél a lábjegyzetekben terjedelmi okok miatt sajnos kompromisszumokra kényszerültem, (eredetileg nagyjából háromszor ennyi tartozik hozzá) illetõleg néhány helyen a lábjegyzeteket, magam is kiegészítettem. (Mentségemre szóljon, csak lelkesültségbõl.)

A középút alapverseibõl, (XXV. A nirvána vizsgálata.) "A legfontosabb gondolatok címû" fejezetben is idéztem, szintén Fehér Judit tanulmánya volt a forrásom Történelem és Kultúra 11. - Tibeti buddhista filozófia - Fehér Judit: A buddhista középút filozófiája - Orientalisztikai Munkaközösség Balassi Kiadó.

Ugyanitt támaszkodtam Vekerdi József : Buddha beszédei címû könyvére, (ami annak idején az elsõ mû volt, ami a buddhizmusról kezembe került) valamint Bikkhu Bodhi: A nemes nyolcrétû ösvény címû könyvére is.

A Buddha beszédei című fejezet Vekerdi József: Buddha beszédei című könyvét tartalmazza, (Helikon kiadó) teljes egészében, a Jegyzetek nélkül, továbbá Dr. Hetényi Ernő: Buddha Dharma Sangha című teljes művét (Anno Kiadó 1994).

Valamennyi felsorolt írást magam scanneltem, majd szövegfelismerővel felismertettem, javítottam, Word dokumentumként elmentettem, végül kézzel html dokumentummá szerkesztettem. Vagyis ebben az értelemben nem készen jutottam hozzájuk. - Véleményem szerint ugyan ez nem pótolhatja, vagy helyettesítheti eredetijük kézbevételét - inkább csak népszerüsítheti azokat - mégis, talán több kereső juthat így a bennük lévő értékekhez.

Nem idegen tollakkal szeretnék tehát ékeskedni, csak a lehetõségét megnövelni annak, hogy valaki a hálón barangolva, találkozzon azokkal a gondolatokkal, amik számomra olyan sokat jelentenek. Egyben ezzel is szeretnék köszönetet mondani a fent említett szerzõknek, és szeretettel ajánlani munkáikat!


vissza